Ana Kucağı / Araba Koltuğu

Bebeğinize yalnızca bir eşya alacaksanız, o ana kucağı olmalı. Ana kucağı hayat kurtarıcıdır. Hastaneden taburcu olurken bebeğinizi ana kucağına tam sabitleyerek çıkın.

 

Ana kucağı bebeğiniz 9 kiloya gelene kadar taşıma aracı ve araba koltuğu olacaktır. Saatte 50 km hızla giderken geçirilen bir araba kazasında bebeğiniz yaklaşık 8 torba beton ağırlığına dönüşür ve projektil yani uçan bir hal alır. Arka koltukta annenin kucağında ise kazada sıkışarak can verir. Araba kazalarında ilk kaybedilenler bebeklerdir. Bu nedenle ana kucağı çok önemlidir. Bebeğinizin iki büklüm olduğu izlenimi ise asılsızdır; modern ana kucaklarında bebeğinizin başına destek verecek süngerler vardır. Beş noktadan bağlananları ise arabada yandan çarpışmalarda daha çok güven sağlar.

 

Ana kucağı kullanımı: (kendi yönergesi haricinde aşağıdakiler genel kullanım ilkeleridir-kendi kullanım kılavuzunu dikkate alın)

 

1. Bebeğinizi ana kucağına doğrudan yatırın, sırtına destek için battaniye vb. kullanmayın.

2. Bacak arasından ve omuz üstünden emniyet kemerlerini geçirin.

3. Emniyet kemerlerini önden birleştirin ve çıkmayacağından emin olun.

4. Emniyet kemerlerini bebeğinizi sıkıca tutacak şekilde ayarlayın.

5. Tutma kulpunu taşıma pozisyonuna getirin.

6. Bebeğinizle birlikte ana kucağını arabanızın arka koltuğuna, tercihen ortaya, bebeğiniz arabanın arkasına bakacak yönde yerleştirin.

7. Arabanızın emniyet kemerini ana kucağının yönergesine göre ana kucağının arkasından geçirin.

8. Arabanızın emniyet kemerini bağlayın. Hazırsınız!

 

Yürürken bebeğinizi ana kucağında taşıyacaksanız mutlaka emniyet kemerlerini sabitleyin çünkü kaza geliyorum demez, siz düşerseniz bari ona zarar gelmesin. Aracınızla kısa mesafelere bile gidecekseniz taviz vermeden ana kucağını kullanın. İlk başlarda ana kucağı kullanmazsanız hem bebeğinizi çok ciddi tehlikeye atıyor, hem de onun buna daha sonra alışmasını zorlaştırıyor olacaksınız; bu da ileride arka koltukta sürekli ağlayan, yırtınan bebek anlamına gelmektedir.

 

Dr. Gökhan Mamur

 

 

Levent Loft 1 Büyükdere Cad. No:201 Kat:4 Daire:74

Esentepe Mah. Şişli / İstanbul 0212 264 6579

İletişim

/gokhanmamur