Bebeğinizi Doğumda Karşılayacak Ekip

İster doğumhanede doğum gerçekleşsin, ister ameliyathanede, nasıl anne ile ilgilenen bir tıbbi ekip varsa, doğumdan hemen sonra bebeğinizi karşılayacak bir tıbbi ekip de vardır.  Bu ekip genelde bir doktor ve bir hemşireden oluşmaktadır.  İkiz veya üçüz durumunda ise genelde her bebek için bir doktor ve bir hemşire eklenir.  Bu karar bebekleri karşılamaktan sorumlu olan çocuk doktoru tarafınca verilecektir.

Bebeğinizi doğumda karşılayacak olan tıbbi ekibin en az bir üyesi genelde NRP sertifikalıdır.  Bu ekibin ana görevi:

 

Bebeğiniz dünyaya geldiğinde onun nefes alarak canlandığından emin olmak ve eğer bu konuda herhangi bir sorun yaşanırsa, bebeğin vücuduna yeterince oksijenin gitmesini sağlamaktır.

 

Diğer görevleri ise:

 

Göbek kordonunu kısaltmak

İlk muayenesini yapmak

Kimlik bileziğini takmak

Doğum doktoruna, anneye ve babaya bebeğin sağlığı konusunda bilgi vermek

 

Doğum öncesi bebeğinizi karşılayacak olan doktorla tanışmanızda fayda var. Hasta hakları dahilinde doktorunuzu seçme hakkına sahipsiniz.  Bu bebeğinizin doktoru için de geçerli.  Size tavsiyem doğuma girecek çocuk doktorunuzu seçin ve mümkünse bu doktor ilerleyen aylarda bebeğinizin muayenelerini, aşılarını vb. yapacak olan doktor olsun.  Bu doktor ile doğum öncesi görüştüğünüz taktirde onun da doğuma girip giremeyeceği konusunda bilgi edinmiş olursunuz ve girebileceğini söylediği taktirde, doğumun olacağı gün için planlama yapma fırsatı vermiş olursunuz.

 

Bebeğin dünyaya geldiği ilk saniye ve dakikalar riskli olduğundan, bebeğinizi doğumda karşılayacak olan ekip çok önemlidir.

 

Dr. Gökhan Mamur

Levent Loft 1 Büyükdere Cad. No:201 Kat:4 Daire:74

Esentepe Mah. Şişli / İstanbul 0212 264 6579

İletişim

/gokhanmamur