Bebeğinizin Cildi

Bebeğinizin cildine dokunduğunuz anda hemen anlayacaksınız ki onun cildi bizimkisine kıyasla çok farklı.  Bebek cildi çok ince ve hassastır.  Bana göre bizim cildimiz deri ceket, onunkisi ipek gömlek.  Yakından baktığınızda damarlarını bile görebilirsiniz.  Hatta bazı bebeklerde harita veya mermere benzer görüntü olur.

 

Doğumdan hemen sonra bebeğinizin cildinde beyaz kreme benzer maddeler görebilirsiniz. Buna vernix caseosa denir. Bu krem peynire benzer yapı anne rahmindeyken bebeğinizi sürekli sıvı temasından korur.

 

Lanugo bebeklerin yanak, alın, omuz, sırt ve popo bölgelerinde görebildiğimiz kıllanmalardır.  Bunlar çoğu zaman birkaç haftada kendiliğinden dökülür.

 

Bazen bebekler doğarken zorlanabilirler ve bu nedenden dolayı cildinin muhtelif yerlerinde morluklar görebilirsiniz.  Özellikle doğumda vakum veya forsep kullanıldıysa baş bölgesinde morluklar görülebilir.  Bunlar birkaç gün içinde geçer.  Ender de olsa özellikle sezaryen esnasında rahminizi açmak için neşter ile kesi yapılırken, rahme dayanmış bebeğinizin cildi de kesiye uğrayabilir.  En başta doğum doktorunuz olmak üzere elbette bunun olmasını hiç kimse istemez, ancak bu bir olasılıktır ve riskler dahilindedir.  Bu tür kesiler genelde yüzeyseldir ve bebeğinizin cildi birkaç gün içinde iyileşir.

 

Yaşamın birinci gününden sonra bebeğinizin cildinde sararma görebilirsiniz. Yenidoğan sarılığı sağlıklı doğan bebeklerin %60-70’inde görülür. Sarılık ilk başta bebeğinizin gözlerinin akında ve burnunda belirir.  Kanda sarılık seviyesi arttıkça ciltte sarılık baştan ayaklara doğru ilerler. Bebeğinizin emmesi iyi değilse, sürekli uyuyorsa ve vücudundaki sarılık poposuna kadar indiyse, doktorunuz ile görüşmenizde fayda var.

 

Cilt derken gögüs dokusundan da bahsetmek lazım. Bebeklerimizin göğüs veya göğüslerinde şişlik olabilir. Bu anneden geçen hormonlarla ilgilidir ve zamanla kendiliğinden geçer, gider.  Şişliğe masaj yapmayın.  Yaparsanız göğüste abse gelişebilir.

 

Dr. Gökhan Mamur

Levent Loft 1 Büyükdere Cad. No:201 Kat:4 Daire:74

Esentepe Mah. Şişli / İstanbul 0212 264 6579

İletişim

/gokhanmamur