Bebeğinizin Reçetesi

Taburcu olurken bebeğinize bir reçete verilecektir.  Bu reçetede bebeğinizin ihtiyaç duyacağı bazı ilaçlar ve ihtiyaç duyuyorsa mama veya cilt ürünleri yer alabilir.

 

Örneğin:

 

D vitamini:  Günlük d vitamini ihtiyacı 400 ünitedir.  Son önerilere göre güneşe d vitamini konusunda artık güvenemiyoruz dolayısıyla bebeklerimize dışarıdan d vitamini vermemiz gerekiyor.  D vitamini genelde yaşamın 2. haftası tamamlandıktan sonra başlanabilir.

 

Gaz damlaları: Yapılan çalışmalarda gaz damlalarının çok etkili olmadığını görebiliyoruz.  Ancak bazı doktor ve anneler bunlardan fayda görüyorlar.  Eğer bu gruba giriyorsanız doktorunuzun söylediği dozda kullanırsınız.

 

Göbek bakımı temizlik sıvıları:  Yine yapılan çalışmalarda göbek kordonuna herhangi bir ilaç uygulamadığımızda daha hızlı düştüğü görülüyor ancak özel bir durumunuz varsa bu da reçetenizde yer alabilir.

 

Pişik kremi:  Bebeğinizin popo cildi sağlıklıysa herhangi bir ürün kullanmanıza gerek yok.  Ancak ciltleri çok hassas olduğundan dolayı birçok zaman pişik kremine ihtiyaç duyabilirsiniz.  Bu tür durumlarda önemli olan kakanın cilde değmesini engellemektir dolayısıyla kalın katman krem sürmek yardımcı olacaktır.

 

Mama:  Ümidim o ki reçetenize bu girmez ancak doktorunuz mamaya ihtiyaç olduğunu düşünüyorsa o zaman kutudaki tarifine göre hazırlarsınız (genelde 30cc suya bir ölçek mama katılır). Plastik biberonlardaki tehlike nedeniyle cam biberon almanızı tavsiye ederim.

 

Reçetede bulunan ilaç veya ürünlerle ilgili en ufak bir sorunuz varsa bunları doktorunuz ile mutlaka konuşun ve emin olun.

 

Dr. Gökhan Mamur

 

 

Levent Loft 1 Büyükdere Cad. No:201 Kat:4 Daire:74

Esentepe Mah. Şişli / İstanbul 0212 264 6579

İletişim

/gokhanmamur