Bebek Bezi Nasıl Değiştirilir?

Bebek bezi değiştirmek çok kolay bir işlem ancak elbette püf noktaları var.

 

1. İhtiyaç duyacağınız herşeyi önceden hazır edin; çünkü değiştirmeye başladığınız andan itibaren bebeğinizden uzaklaşmayacaksınız. Bebeğinizin altı istediği kadar kirli olsun, istediği kadar kakası ensesine kadar çıkmış olsun, önce güvenlik! Hazır bulunduracaklarınız:

 

1. altını pisletmiş bebek

2. temiz bebek bezi

3. ıslak mendil

4. acil çiş havlusu (özellikle erkek çocukların kendilerini bahçıvan sanmalarına karşı bir önlem)

5. pişik kremi

6. söz konusuysa yeni giysileri

 

2.Temiz bebek bezini tamamen açın ve bebeğinizi kirli beziyle üstüne yatırın.

 

  1. Püf nokta: Bu bir önlemdir. Bebeğinizin kirli bezini çıkarttığınızda aniden tekrar çiş veya    kaka yaparsa hazırlıklı olmuş olursunuz. Ardından kirli bezi yapışkan uçlarını serbestleştirerek açın.

 

3. Bir elinizle her iki ayak bileğini yakalayın ve poposunu havalandıracak kadar kaldırın. Sağlaksanız sol elinizle, solaksanız sağ elinizle ayak bileklerini tutun.

 

   1. Püf nokta: Poposu havalanmadan bacaklarını kaldırın ve diğer elinizle kirli bezin ön    yarısını bacaklarının arasından kurtararak tam açın. Ardından poposunu kaldırarak devam   edin. Böylece serbest bacak ve ayaklar kakanın içinde gezinmez. Bu arada söylemiş olayım,   o an gerçekten “püffff” diyebileceğiniz bir nokta.

 

4. Kirli bezi yan tarafa kaydırın.

 

   1.Püf nokta: Dikkat edin bu sefer ellerini kakaya sokmasın.

 

5. Islak mendil ile önden arkaya silin. Islak mendil veya ıslak pamuk nasıl isterseniz.

 

  1.Püf nokta: Önden arkaya silin ki, ön tarafa mikrop geçişi en aza insin. Cilt kıvrımlarını    silmeyi unutmayın. Islak mendilleri yan tarafta açık olan kirli bezin içine atın.

 

6. Kirli bezi kapatın. Tek elle, kirli bezi yapışkan uçlarını yapıştırarak açılmayacak şekilde kapatın. Bu arada bebeğinizin ayaklarını diğer elinizle halen tutuyor olun.

 

7. Bebeğinizin poposunu temiz beze yerleştirin. Temiz bez zaten yerinde ve hazır! Gerekirse pişik kremi sürün. Ardından temiz bezin ön yarısını bebeğinizin üstüne getirip kapatın ve yapışkan uçlarını yapıştırın. Giysilerini değiştirecekseniz şimdi zamanı.

 

8. Bebeğinizi düşmeyeceği güvenli bir yere koyun.

 

9. Bez değiştirme alanını temizleyin. Bebek bezini atın. Değiştirme alanını gerekirse temizleyin.

 

10. Ellerinizi yıkayın.

 

İşte bu kadar!

 

Dr. Gökhan Mamur

 

Levent Loft 1 Büyükdere Cad. No:201 Kat:4 Daire:74

Esentepe Mah. Şişli / İstanbul 0212 264 6579

İletişim

/gokhanmamur