Bebek Cilt Bakımı

Bebeklerin cildi çok hassastır. Bir benzetme yapmam gerekiyorsa bizim cildimiz deri ceket ise, bebeklerinkisi ipek gömlektir. Deri ceket serttir, kalındır, suya, soğuğa, sıcağa, çamura, kimyasal maddeye karşı dayanıklıdır. İpek gömlek ise yumuşaktır, incedir, narindir, kir ve kimyasal maddeye karşı hassastır, dikkatlice yıkanmalıdır.

 

Bebeğinizin cilt bakımını yaparken hep bu benzetmeyi aklınıza getirmenizi tavsiye ederim. Genel ilkeniz şu olmalı, cilt bakımı, ihtiyacını karşılamaya yönelik olmalı, ne fazla bakım ne de az. Piyasadaki bebek cilt ürünlerinde genelde şu ibareyi görürsünüz, hipoalerjenik yani az olasılıkla alerji yapar. Hiç birinin alerji yapmaz ibaresi yoktur yani nonalerjenik.

 

Bebeğinizin ilk ayında cildi rahim dışındaki ortama ayak uydurmaya çalışmaktadır dolayısıyla daha da hassastır. Bu dönemde haftada iki kez duru su ile banyo yapmanız bile yeterli olacaktır. İhtiyaca göre silme banyo veya suda banyo yaptırabilirsiniz ancak her seferinde sabun kullanmanız şart değil.

 

Özellikle yaşamın ilk günlerinde ve haftalarında, bebeğinizin cildinin bazı bölgelerinde kuruluk ve pullanma görebilirsiniz. Bu tür durumlarda gün içinde ve özellikle banyo sonrası nemi hapsetmek amacıyla basit bir bebe yağı veya saf zeytinyağı kullanabilirsiniz. Kullanabileceğiniz nemlendirici bebek kremleri de vardır. Bunların mümkün olduğu kadar saf ve organik olmasına dikkat etmenizi tavsiye ederim.

 

Bebeğinizin bez bölgesinde sorunlar yaşayabilirsiniz. Poposunun kızarık olmasıyla böyle bir durum olduğunu anlarsınız. Bu tür durumlar genelde çiş ve kakanın cilde değmesinden kaynaklanır. Bir ihtimal bebeğinizin bezi yeterli gelmiyor veya bezini daha sık değiştirmeniz gerekiyor olabilir. Bazen istediğiniz kadar sık değiştirin veya farklı bez kullanın bu kızarıklıklar bebeğinizin hassas cildi nedeniyle devam edebilir. Bu tür durumlarda çiş ve kakanın cildine temas etmesini kalın katman çinkolu pomadlarla engelleyebilirsiniz. Bebeğinizin canını yakan veya aldığınız önlemlere rağmen geçmeyen kızarıklık varsa olası bakteriyel veya mantar cilt infeksiyonları nedeniyle doktorunuza danışın.

 

Ayrıca bebeklerimizin yaz mevsiminde bile çok giydirildiklerine tanık oluyorum ki bu durum isiliğe neden olabilir. Bebeğinizi kaç kat giydirmeniz konusunda bilgi edinmenizde büyük fayda var çünkü isilik bir bebeği ciddi anlamda rahatsız edebilir. Bazen çok hafif bile giydirseniz isilik oluşabilir. Çok sıcak yaz günlerinde bunun önüne geçmek için hem hafif giydirin hem de sıkca banyo yaptırın. Yine de sorun yaşıyorsanız doktorunuza başvurun.

 

Giysi kumaşı da cilt sağlığını etkiler. Naylon ve hava almayan kumaşlar değil pamuk gibi yumuşak ve nefes alan kumaşlar tercih etmenizi tavsiye ederim. Etiketleri de kesip atın.

 

Özetle, bebeğinizin cildini korumak ve sağlıklı tutmak için,

 

1.) İhtiyacı karşılayın

2.) Uygun cilt ürünleri kullanın

3.) Giysi kat ve kumaşına dikkat edin.

 

Dr. Gökhan Mamur

 

Levent Loft 1 Büyükdere Cad. No:201 Kat:4 Daire:74

Esentepe Mah. Şişli / İstanbul 0212 264 6579

İletişim

/gokhanmamur