Bebek Giysileri

Bebeklerimiz dünyaya gelmeden önce bile, onlara neler giydireceğimizin hayalini kurarız; çok eğlenceli ve keyiflidir.  Benim tavsiyelerim daha çok asgari ihtiyaçlarınızı karşılamak üzeredir.  Anne baba olarak bu dönemin keyfini çıkarmak sizin hakkınız dolayısıyla istediğiniz kadar eğlenin, bu günler geri gelmeyecek.  Bir bebek yaşamının ilk ayında nelere ihtiyaç duyar?  Bakalım:

 

Çıtçıtlı iç çamaşırı veya badi

 

Badi ingilizcedeki bodysuit kelimesinden gelir, tercümesi gövde giysisi – ilgilenenlere :)  Bu giysi doğrudan tenine temas edeceğinden dolayı yumuşak ve rahat olmalı.  Pamukdan şaşmayın ve mümkün olduğu kadar cildine değecek iç yüzeyindeki dikişler onu rahatsız etmeyecek şekilde yapılmış olsun.  Büyük etiketleri kesip atın.

 

Şapka, kep, bere

 

Vücudun en çok ısı kaybeden yeri başdır.  Bu nedenle özellikle ilk günlerde özellikle hava soğuksa bebeğinizin başını bir şekilde örtmenizde fayda var.

 

Eldiven

 

Bir bebeğin ellerinin, ayağının, burnunun veya kulaklarının soğuk olması onun üşüdüğü anlamına gelmez.  Bu nedenle bebeğinizin ellerini ısıtmak amaçlı değil daha çok kendini çizmesin diye eldiven takabilirsiniz.  Bazı bebekler uzun tırnaklarla doğarlar.  Bu tırnaklar aslında tırnak makasıyla kesilmeli.  Korkuyorsanız dişlerinizle de kısaltabilirsiniz.  Ama ilk günlerde bunu yapamayacağım diyorsanız, eldiven gerekebilir.

 

Çorap

 

Aynı şey, bebeğinizin ayakları çorap giydirmenize rağmen elinize soğuk gelebilir, sorun değil.  Çoraplar pamuklu ve rahat olsun.  Bebeğinizin bacaklarını çok sıkmasın, dikkat.

 

Tek parça alt-üst giysi

 

Bu giysiler oldukça pratiktir.  Beli açılacak diye endişeniz olmaz.  Yine rahatlık ve kolaylığı dikkate alın.  Bu giysiyi giydirmek için kılavuz gerekecekse ondan uzak durun.  Zaten ilk günlerde “bebeğimi giydirirken ona zarar vermekten korkuyorum” diye düşünüyorsanız o zaman sorunlarınızı ikiye katlamış olacaksınız.

 

Tek parça palto

 

Bebekler bunları giyince onları astronota benzetiyorum :)  Kış mevsiminde baştan aşağı tüm vücudu içine alan tek parça.  Genelde ilk aylarda çok soğuk havaya çıkmayacağınızı tahmin ediyorum.  Soğuk mevsimlerde arada sırada dışarı çıkacaksanız bebeğinizi bir battaniyeye sarmalamanız da yeterli olabilir.

 

Battaniye

 

Bir giysi olmamakla birlikte yumurcağınızı bir yumak haline getirmenin en kolay yoludur.  Mevsime göre ince veya kalın olabilir.

 

Güle güle giysin.

 

Dr. Gökhan Mamur

 

 

Levent Loft 1 Büyükdere Cad. No:201 Kat:4 Daire:74

Esentepe Mah. Şişli / İstanbul 0212 264 6579

İletişim

/gokhanmamur