Bebeğimi Kaç Kat Giydireyim?

Yaşamın ilk ayında bebeklerin ısı kontrol merkezleri tam randımanlı çalışmayabilir. Birinci ayını tamamladıktan sonra daha iyidir.

 

Bizler memeli olduğumuzdan dolayı, büyümüş bebekler, çocuklar ve erişkinler soğuğa maruz kaldıklarında vücut ısı merkezi vücut ısısını 36-37.5 derece arasında tutmak amacıyla titremeye başlar ve sırtımızda bulunan “kahverengi yağı” yakar ve bu şekilde vücut ısısının düşmesini engeller. Tam tersi yani çok sıcağa maruz kaldığında bu merkez damarları genişletir, cildi terletir ve ısının vücuttan kolayca çıkmasını sağlar.

 

Bebeklerde ısı kontrol merkezi tam olgunlaşmadığından dolayı bizim vücutlarımızın rahatlıkla ele alabileceği aşırı sıcak veya soğuğa biraz önce yazdığım şekilde yanıt veremeyebilir ve vücut hızlı bir şekilde üşüyebilir veya ısınabilir. Vücut ısıları kontrolsüz bir şekilde artınca veya düşünce, vücudun normal kimyasal çalışma düzeni bozulabilir.

 

Bu nedenlerle, bebek ilk ayı içinde, annenin giydiği ve rahat hissettiği giysi katının bir fazlasını giymeli. Birinci ayını tamamlamış bebeği annenin giydiği kadar kat giydirmeli.

 

Ülkemizde genelde bebeklerin aşırı derecede giydirildiklerini görüyorum. Bu da ateşinin çıkmasına neden olabiliyor ve isilik ile pişik gibi cilt sorunlarına yol açıyor. Fazla giydirirseniz, yazın ortasında, sahilde size palto giydirildiğinde ne hissedecekseniz, o da bunu hissedecek.

 

Bebekler hamur gibidir; nasıl şekil verirseniz öyle büyürler. Unutmayın, kuzey kutbunda Eskimo’lar, çöllerde de Bedevi’ler binlerce yıldır nesillerini devam ettiriyorlar.

 

Dr. Gökhan Mamur

 

 

Levent Loft 1 Büyükdere Cad. No:201 Kat:4 Daire:74

Esentepe Mah. Şişli / İstanbul 0212 264 6579

İletişim

/gokhanmamur