Burun Temizliği

Özellikle yaşamın ilk ayında çoğu bebeğin burun tıkanıklığı sorunu olur. Burundan gelen hışıltılar ve ıslık sesleri oldukça olağandır. Kafatası halen küçük olduğundan dolayı içindeki yapılar da haliyle miniktir; buna burun kanalları dahil. Bu nedenle en ufak bir salgı veya dokuda şişlik hemen solunum yolunu daraltabilir veya tamamen tıkayabilir. Buna ilaveten, bir de bebekler doğumdan itibaren burunlarından nefes alıp vermeye programlanmışlardır. Bu nedenle burnu tıkalı bebek annesini emmeye çalışınca aynı anda nefes alamaz ve emmeyi yarıda keser veya uykuya daldığında ağzını kapattığı anda burnundan da nefes alamayınca korkuyla uyanır. Bunlar da yumurcağı son derece sinirlendirir.

 

Tüm bu nedenlerden dolayı burun temizliği bebeklerde önemlidir. Burnu temizlemek için burnunun içine hiçbir şey sokmayın (tuvalet kağıdı, kulak çubuğu, parmak vb.) Hapşırık bebeğin doğal burun temizleme refleksidir ama bu yeterli gelmiyorsa o zaman serum fizyolojik veya deniz suyu damla veya sprey kullanabilirsiniz. Bu bir yıkama işlemi olduğu için kullandığınız miktarda pratik anlamda sınır yok. Beklediğinizden daha tıkalı ise o zaman bu sıvıları uyguladıktan hemen sonra burun aspiratörü ile burnundaki salgıları çekin. Burun aspiratörleri arasında farklı çeşitler var:

 

- puar: lastik balon gibi

- hortumlu burun aspiratörü

- pilli burun aspiratör cihazı

 

En iyi ürün sizin alışık ve sonuç aldığınız üründür ancak benim tercihim hortumlu burun aspiratörüdür. Hem şiddetini ayarlayabiliyorsunuz hem de zamanlamasını.

 

Eğer bebeğinizin burnundan tıkanıkmış gibi sesler geliyorsa ancak sütünü rahatça emiyorsa veya rahatça uyuyabiliyorsa o zaman ona dokunmayın, çünkü işlemin kendisi de onu çok sinirlendirebilir; ne de olsa solunum yolu onun yaşamla olan bağlantısının önemli bir parçası ve orayla başkalarının uğraşmasından çok hoşlanmaz – her ne kadar iyi niyetli olsanız da. Ancak emme veya uyku ile sorun varsa o zaman duruma müdahale etme vakti gelmiştir.

 

Dr. Gökhan Mamur

 

Levent Loft 1 Büyükdere Cad. No:201 Kat:4 Daire:74

Esentepe Mah. Şişli / İstanbul 0212 264 6579

İletişim

/gokhanmamur