Çok Ağlıyor!

Genelde hayallerimizi süsleyen görüntüleri görürüz medyada, vb. Örneğin, sakin bir annenin kucağında mışıl mışıl uyuyan bir melek bebek. Veya bulutların üstünde agu diyen bir yüz ifadesiyle gülümseyen bir bebeğin gözlerinin içine derince bakan anne. Keeeşşşkeee! Dünya’ya geri döndüğümüzde görüyoruz ki bu her zaman gerçek olmayabiliyor ve aslında doğal. Bebeğimiz bize gülümsediğinde bize şunu diyor, “benim keyfim yerinde, şu anda mutluyum, sorun yok gibi.” Oysa bunun tersini de yapmalı ki bizde bir derdinin olduğu anlayalım. İşte bebekler bu nedenle ağlar.

 

Bebeğiniz ağladığında aşağıdakiler söz konusudur:

 

1. Bebeğinizin kişiliği. Her bebek bir kişilik ile doğar ve bunu geliştirir. Takip ettiğim birçok ikiz veya üçüz aynı ortamda büyüse de, hepsinin kişiliği ayrı. Dolayısıyla bazıları daha sakin, bazıları daha sinirli olabiliyor. Tıbbi araştırmalara göre anne veya babanın sinirli veya sakin olması bebeğin o andaki ruh halini etkileyebiliyor. Bu nedenle bebeğinizin yanında mümkün olduğu kadar sakin olun. Tabi sizler de insansınız ve sinirlendiğiniz olacak. Size tavsiyem en azından o halinizle bebeğinize yaklaşmayın, o anı geçiştirmek için gerekirse nöbetleşerek bakın.

 

2. Kucak İhtiyacı. Bebeğiniz sizi istiyor olabilir. Kucağınıza aldıktan sonra susuyorsa, bu iş tamam.

 

3. Canı Sıkılmış. Evet, doğru okudunuz, canı sıkılmış olabilir. Bebekler de uyarı isterler ve öylesine durmakta onları sıkabilir. Onu kucağınıza alın, onunla konuşun, onunla oynayın. Bazen siz iş yaparken ana kucağına koyup sizi izlemesine veya duymasına izin verebilirsiniz.

 

4. Karnı Acıkmış. Galiba en sık ağlama nedeni bu olacak. Öyle bir zaman gelecek ki, acıktığını, ağlamasının tınısından anlayacaksınız. Ne zaman isterse, ne kadar isterse emzirin.

 

5. Emme. Bebekler emdiklerinde rahatlarlar. Çok ilginçtir, emzirme esnasında mutluluk duyguları veren hormonlar salgılanır ve bebekler kendilerini daha rahat ve güvende hissederler. Bazen 24 saat annelerine yapıştıklarını görüyorum. Bu tür durumlarda eğer bu sizi kısıtlıyorsa ve yaşamın ilk ayını atlattıysanız o zaman emzik deneyebilirsiniz.

 

6. Üşümüş veya Sıcaklamış. Yaşamın ilk ayında ısı kontrol merkezleri çok iyi çalışmayabilir.

Bu nedenle çok giydirilirse çok ısınabilir, hatta ateşi çıkabilir, az giydirilirse veya ortam çok soğuksa kolayca üşüyebilir. Dolayısıyla eğer bebeğiniz ağlıyorsa elinizin sırtıyla cildine dokunun sıcak veya soğuk geliyorsa koltuk altından ateşine bakın (doğru ateş ölçme yöntemi). Duruma göre onu ısıtabilir veya serinletebilirsiniz.

 

7. Altı Pislenmiş. Altı pislendiyse ağlaması çok normal. Bir an evvel temizlemenizde fayda var, yoksa yalnızca altının pisliği konusunda değil, gelişecek pişikten de ağlayabilir.

 

8. Yorgunluk. Belki de bebeğinizin uykusu geldi veya gürültülü ortam onu yormuş olabilir. O zaman onu sessiz bir ortama götürün ki sakinleşsin, belki de uyur.

 

9. Kolik. İnfantil kolik yaşamın 2. haftasından 6. ayına kadar ortaya çıkabilecek haftanın en az 3 günü, günün aynı saatlerinde, yaklaşık 3 saat kadar süren durdurulamayan ağlamalardır. Böyle bir durumda sabretmek dışında yapabileceğiniz çok fazla birşey yok. İnfantil koliğin bir hastalık olmadığını biliyoruz ancak bunu tecrübe edenler bilir, çok yıpratıcı olabiliyor. Tıbbi araştırmalar herhangi bir ilacın fark yarattığını gösterememiştir. Bazen ritmik, tekrarlayan hareket veya sesler bebeği sakinleştirmekte faydalı olabiliyor. Ama ne yalan söyleyeyim, bunların çoğu geçici oluyor ve bebek genelde tek bir yönteme 3-4 günde alışıyor ve etkisiz hale geliyor. Sabırlı olmanız şart ve sinirden bebeğinize zarar vermek gibi düşünceler aklınızdan geçmeye başlarsa (RAHATLIKLA OLABİLİYOR) hemen başka birine bebeğinizi verin ve sakinleşmeye çalışın.

 

10. Hastalık. Tüm bu yukarıdaki sebepler söz konusu değilse ve bebeğiniz durmaksızın çok yüksek ve tiz bir şekilde ağlıyorsa, bebeğiniz hasta olabilir. Bu durumda en yakın zamanda doktorunuz ile temas kurun.

 

Ağlamak, bebeğin hoşnutsuzluğunu dile getirmesidir. İşin sanatı neden ağladığını anlayıp çözüm üretmektir.

 

Dr. Gökhan Mamur

 

 

Levent Loft 1 Büyükdere Cad. No:201 Kat:4 Daire:74

Esentepe Mah. Şişli / İstanbul 0212 264 6579

İletişim

/gokhanmamur