Domuz Gribi: Soru & Cevap

Domuz gribine karşı aşı var mı?

Şu anda yok ancak son baharda çıkma olasılığı var.

 

Domuz gribinin belirtileri nelerdir?

Aslında her zaman yaşanan grip ile aynı belirtiler söz konusu, ani başlayan ateş, titreme, kas, bel, baş, boğaz ağrısı ve özellikle çocuklarda kusma ve ishal.

 

Kendimizde veya çocuklarımızda böyle bir şüphemiz varsa ne yapmalıyız?

Bir an evvel doktorunuza başvurun. Doktorunuz değerlendirmesini yaptıktan sonra tedavinizi düzenleyecektir. Domuz gribine iyi gelen bir ilaç vardır ancak belirtiler başladıktan sonraki ilk 48 saat içinde tedaviye başlanması, ilacı daha etkin kılacaktır.

 

Bu aralar yolculuk yapmamızda sakınca var mı?

Yok, çünkü virüs tüm dünya ülkelerinde bulunmaktadır.

 

Domuz gribi veya grip olursam bebeğimi emzirebilir miyim?

Evet, bebeğinizi emzirirken maske takmanızda fayda var ve böyle bir durumda ona dokunmadan el temizliğinize dikkat edin.

 

Bu soru ve cevaplara bakınca özet olarak şunlar anlaşılıyor. Domuz gribinin bu aşamadan sonra ne yapacağı belli değil. Çok kolay bulaşmakla birlikte şu ana kadar olan griplerden çok belirgin bir ölümcül farkı görünmüyor. Buna rağmen ellerimizi yıkamalıyız, hasta insanlardan uzak durmalıyız, hastalanırsak doktora erken başvurmalıyız ve ardından işe ve okula gitmeyerek başkalarına bulaştırma ihtimalini azaltmalıyız.

 

"Karanlıkta oturmaktansa, ışıkları yakalım ve sorunu yok etmek için üzerine gidelim."

Dr. Gökhan Mamur

 

Domuz gribi nedir?

Domuz gribi yıllardır içli dışlı olduğumuz grip cinsinden virüsün farklı bir çeşididir ve bilimsel adı H1N1’dir. Bu virüs insan, kuş ve domuz grip virüslerinin tümünün genetik özelliklerini barındırmaktadır.

 

Yıllardır grip oluyoruz, domuz gribi neden bu kadar korkunç anlatılıyor?

1918 ve 1919 da ki pandemide (tüm dünyaya yayılan hastalık) yine H1N1 tipinde bir grip virüsü söz konusuydu ancak her H1N1 virüs ölümcül olacak ve pandemi yaratacak diye bir kural yok. Dolayısıyla korkunç anlatılmakla birlikte ne derecede kötü sonuçlara yol açacağı aslında henüz tam olarak bilinmiyor. Virüsün çok bulaşıcı ve belirli yüzdede ölümcül olduğunu da unutmamak gerek.

 

Çocuklar daha çok etkileniyorlar mı?

4 yaş altındaki çocukların domuz gribi nedeniyle hastaneye yatırılma olasılıkları daha yüksektir. Hastalık nedeniyle komplikasyon, yani hastalığın daha ciddi ve ağır boyutlara taşınma olasılığı çocuklarda daha yüksektir.

 

Nasıl bulaşır?

En çok sümük gibi virüs içerebilen solunum yolu salgılara temasla bulaşır. Bunun haricinde hasta kişiye 1-2 metre yakınken hapşırığına maruz kalmak da bulaşmaya neden olabilir.

 

Nasıl korunuruz?

Özel bir şey yapmanıza gerek yok. 20 saniye boyunca sabun ve su ile ellerinizi yıkamak virüsü etkisiz hale getiriyor. Sabun ve su yoksa alkol temeli olan el temizlik jelleri kullanılabilir. Bunun haricinde hapşıran, tıksıran insanlardan iki metre uzak durmanız, havadan bulaşma ihtimalini çok azaltacaktır. Bu aralar mümkün olduğu kadar ellerinizle göz, burun veya ağzınıza dokunmamaya gayret gösterin. Bu sene domuz gribi söz konusu olduğu için, başkalarına bulaştırmamak amacıyla domuz gribi olan erişkin işe 7, çocuk ise okuluna 10 gün gitmemeli ve evde kalmalı.

 

Grip olduysak çevremize bulaştırmamak için ne yapmalıyız?

1.) Öksürünce veya hapşırınca ağzınızı ve burnunuzu mendil ile kapatın

2.) Öksürür veya hapşırınca mendiliniz yoksa ağız ve burnunuzu elinizle değil dirsek içinizle kapatın

3.) Mendili çöpe atın

4.) Öksürük ve hapşırık sonrası ellerinizi su ve sabunla yıkayın veya alkollü temizlik jeli kullanın

5.) Göz, el veya ağzınıza dokunmaktan kaçının

6.) Hastalandıysanız okula veya işe gitmeyin ve başkalarından uzak durun. Çocuklar 10, erişkinler 7 gün bulaşıcı olmaya devam ederler.

 

Maske kullanalım mı?

Bu virüs daha çok salgı yoluyla bulaşıyor dolayısıyla maske kullanımı çok anlamlı değil. Ancak domuz gribi olan hastanın maske takması, virüsün başkalarına bulaşma olasılığını azaltacaktır. Aynı zamanda domuz gribi olan bir kişiye yaklaşmanız gerekiyorsa, o kişinin size mikrobu bulaştırma olasılığını maske azaltacaktır. Virüse karşı etkin maske cinsi N95’dir.

 

Grip aşısı domuz gribine karşı koruyor mu?

Hayır. Grip virüslerinin birçoğu birbirine benzer ve bazen o yıl üretilen grip aşısı başka cins grip virüsüne de kısmen koruma sağlar. Ancak domuz gribi virüsü çok farklı yapıda olduğu için, bu senenin grip aşısı ona karşı koruma sağlamamaktadır.

 

 

Levent Loft 1 Büyükdere Cad. No:201 Kat:4 Daire:74

Esentepe Mah. Şişli / İstanbul 0212 264 6579

İletişim

/gokhanmamur