Fotoğraf / Video

Hayatınızda yaşayacağınız en heyecanlı ve hatırlanmaya değer an bebeğinizin doğum anıdır. Dolayısıyla bu dakikaları kayda almanın ne kadar önemli olduğunu anlatmama herhalde gerek yok. Ancak bazen o heyecanlı anlardan dolayı hastaneye video kamerası veya fotoğraf makinasının götürülmediği, unutulduğu oluyor. “İnanmıyorum” diyenlerinizi duyabiliyorum ama gerçekten oluyor, bunun olduğuna birkaç kez tanıklık ettim.

 

Bu nedenle fotoğraf ve video kaydı planlarınızı önceden yapın. Tercihiniz yalnızca fotoğraf veya yalnızca video olabilir; veya her ikisi. Fark etmez önemli olan o anı bir şekilde ölümsüzleştirin.

 

Her ne kadar bu konuda profesyonel olmasam da tecrübelerimden bu konuda size bazı tavsiyelerim olacak:

 

  • Fotoğraf veya video kamerası alacaksanız teknolojisi bir süredir piyasada olan bir şey alın. Her gün yeni bir şeyler çıkıyor ve bazıları kulağa çok hoş gelmekle birlikte kötü sonuçlar da verebiliyor. Bu nedenle bu kadar önemli bir kaydı riske atmayın.
  • Yine aynı sebepten dolayı güvenilir bir marka tercih edin.
  • Kullanımı çok zor bir şey almayın çünkü bir ihtimal doğumhanede çekimlerinizi siz değil, teknolojiden uzak bir kişiye de yapmak durumunda kalabilir.
  • Doğumdan önce evde hazırlık çekimleri yapıp görüntüleri değerlendirin.
  • Video kamerası eğer kaset ile çalışıyorsa kullanacağınız kaseti MUTLAKA önceden ileri alıp geriye sarın aksi taktirde yeni ve sıkı sarılmış kasete kayıt hiçbir şekilde görüntü vermeyebilir ve hüsrana uğrayabilirsiniz.
  • Cihaz pilinin şarjlı olduğundan emin olun. Hatta mümkünse fazladan pil alıp onu da şarj edin. En kritik görüntü zamanı geldiğinde “tüh, şarjım bitti” demeyin; affetmezler :)
  • Normal doğum veya sezaryen esnasında doktorunuz bazı anların çekimlerinin yapılmasını istemeyebilir. Bu görüntüler genelde normal doğum veya sezaryenin çok “kanlı” veya “nahoş” anlarıdır. Doktorunuza güvenmenizi ve isteklerine saygı duymanızı tavsiye ederim. Merak etmeyin en önemli anları zaten çekeceksiniz; doktoru ve ortamı da germenin bir anlamı yok.
  • Babalara sesleniyorum çünkü genelde çekim konusundan onlar sorumlu olurlar; bir ihtimal başka birinin çekimleri yapmasını isteyebilirsiniz. Bu şekilde siz de o mutlu anın içinde olursunuz. Üstelik eşinizin size ihtiyacı olacak. Bu durumda çekimleri yapacak kişiyi seçin ve ona cihazın nasıl çalıştığını öğretin ve özellikle neleri çekmesini istediğinizi ona anlatın. Bu seçeceğiniz kişi başka bir yakınınız olabilir veya doğumhane veya ameliyathane görevlilerinden biri olabilir. Bu kişiyi doğumdan önce belirlemeniz haliyle çok önemli. Başka bir yakınınız olacaksa o zaman doğum doktorunuza o kişinin de doğuma girip giremeyeceği hakkında izin almanızı tavsiye ederim.
  • Son dönemlerde bu tür hizmetler veren profesyonel şirketlerin olduğunu da hatırlatırım.

 

Bu muhteşem anların hep hafızanızda kalması dileğiyle…

 

Dr. Gökhan Mamur

 

Levent Loft 1 Büyükdere Cad. No:201 Kat:4 Daire:74

Esentepe Mah. Şişli / İstanbul 0212 264 6579

İletişim

/gokhanmamur