Göbek Kordonu Bakımı

Eğer birkaç sene önce bu yazıyı yazmak durumunda kalsaydım muhtemelen bir çok şey yazardım.  Ancak son yayınlara göre alkol, iyotlu antiseptikler vb. maddelerle bir bebeğin göbeğini silmektense, hiç bir şey yapmamanın daha iyi olduğu görülmektedir.  Yani uzun lafın kısası bebeğinizin göbeğine birşey sürmeyin, bırakın kendi kendine kurusun ve düşsün.

 

Göbek kordonunu mümkün olduğu kadar bezinin dışında tutun ki idrardan uzak, havalansın ve kurusun.  Düşene kadar da suyla banyo yapmanızı tavsiye etmem çünkü ıslak kaldıkça düşmesi de uzuyor.  Düşene kadar silme banyo, düştükten sonra suyla banyo tavsiye ederim.

 

Eğer göbek kordonunda kötü koku, irinli akıntı (bu normalde de olabilir), çevreleyen cildinde kızarıklık ve/veya ateş olursa doktorunuza başvurun.

 

Göbek kordonu düştükten sonra bazen bezinde veya giysisinde ufak sarımsı veya kırmızı lekeler görebilirsiniz.  Göbek bölgesi geç kuruyabilir veya bez ve giysiden dolayı tahriş olabilir.  Bu durumlarda göbekte ıslaklık veya minik kanamalar olabilir.  Birkaç günde bu lekelenmeler kendiliğinden geçmezse veya artarsa doktorunuza başvurun.  Tedavide gümüş nitrat kalemli göbek bölgesine uygulanır; merak etmeyin acıtmaz.

 

Hmmm, bir de son olarak düşen göbeği nereye gömeceğinize karar vermeniz gerekecek :)

 

Dr. Gökhan Mamur

 

 

 

Levent Loft 1 Büyükdere Cad. No:201 Kat:4 Daire:74

Esentepe Mah. Şişli / İstanbul 0212 264 6579

İletişim

/gokhanmamur