Hastanedeki Doktorlarınız

Hastanedeyken doğum doktoru haricinde birçok doktor anne ve bebek ile ilgilenecektir.

 

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı

 

Hastaneye doğum için yatmadan önce zaten doğum doktorunuzu epeydir tanıyor olacaksınız. Kendisi doğrudan anne ve doğum ile ilgili konularda ilgileniyor olacak. Eğer normal doğum söz konusuysa yatışınızdan çıkışınıza kadar doğumda sizinle bire bir ilgilenecektir. Doğum doktorunuz bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanıdır. Ülkemizde bu nvanı alabilmek için lise sonrası 6 yıllık tıp fakültesi eğitimi, ardından çok zor bir uzmanlık sınavını geçerek yaklaşık 6 yıllık kadın hastalıkları ve doğum uzmanı eğitimine tabi tutulmuştur. Altı yıl dediğime bakmayın, tuttukları nöbetleri de sayarsak aslında muhtemelen iş saati olarak 9 yıllık bir çalışma söz konusudur. Bunun yanı sıra doktorunuzun üst ihtisas yapmış olma ihtimali de var ki bu da genelde 3 sene sürmektedir. Ayrıca doktorunuz size en iyi hizmeti verebilmek için, bilgilerini güncel tutmak amacıyla sürekli yeni gelişmeleri takip etmektedir. Yani uzun lafın kısası, doğum doktoru anneye bakabilecek seviyeye gelebilmek için liseye kadar eğitiminin üstüne en az 12 yıl eğitim görmüştür. Dile kolay. Anne ve doğum ile ilgili sorularınızı kendisine sorabilirsiniz.

 

Anestezi ve Reanimasyon Uzmanı

 

Normal doğumda ağrı kontrolü yapılacaksa veya sezaryen halinde, anestezi doktorunuz olacaktır. Anestezi ve rehabilitasyon uzmanı olan bu doktorun eğitimi de hem süre hem de yoğunluk açısından doğum doktorunuza çok benzerdir. Ağrı kontrolü veya anestezi ile ilgili sorularınızı ona sorabilirsiniz.

 

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı

 

Bebeğiniz ile ilgilenecek doktor ise çocuk sağlığı ve hastalıkları uzmanıdır. İster normal doğum ister sezaryen olsun, çocuk doktorunuz ile genelde doğum esnasında tanışırsınız. Çocuk doktoru, yani pediatrist, yine doğum doktorunuzun eğitiminin yoğunluğu ve süresine benzer bir süreç geçirmiştir. Bebeğiniz ile ilgili sorularınızı kendisine sorabilirsiniz.

 

Doktorlarınız size en iyi hizmeti verebilmek için ellerinden geleni yapacaktır. Saygı ve sevgi dolu bir ilişki geliştirebilmek için size tavsiyem, onlarla her konuda samimi ve açık olun, çünkü onlar size yardımcı olabilmek için, ümit ve kendi istekleriyle bu kadar yıllarını verdiler ve karşınızdalar.

 

Dr. Gökhan Mamur

 

 

Levent Loft 1 Büyükdere Cad. No:201 Kat:4 Daire:74

Esentepe Mah. Şişli / İstanbul 0212 264 6579

İletişim

/gokhanmamur