Bebeğinize Yapılacak Kan Tahlilleri

Bazı sinsi seyreden hastalıklar vardır. Bu hastalıklar haftalar, hatta aylar boyu herhangi bir belirti vermeksizin, vücuda hasar verirler. Birkaç hafta veya ay geçtikten sonra, birden bire ortaya çıkıverirler ve malesef bu dönemde geri dönüşü olmayan hasarlar yaratırlar.

 

Bu hastalıklara örnek olarak çocuklarda hipotiroidi, yani guatr bezesinin yetersiz çalışması ve kalıtımsal metabolik hastalıklar verilebilir. Kalıtımsal metabolik hastalıklar, doğumdan itibaren vücutta bir veya bazı maddelerin eksikliğinden dolayı, doğal akış içinde seyreden kimyasal reaksiyonların sekteye uğradığını ve bu nedenle vücutta bazı zehirli yan ürünlerin biriktiğini görürüz. Bu zehirli yan ürünler geri dönüşü olmayan hasarlara neden olabilirler.

 

Eskiden bu hastalıklar, bebekler birkaç haftalık veya aylıkken birden bire karşımıza çıkıverirdi ve yapacağımız pek birşey olmazdı, çünkü yapacağı zararı yapmıştır. Oysa bugün, bu hastalıkların birçoğunu doğumdan sonra yapılan bir test ile, hiçbir belirti vermese de, tespit edebiliyoruz.

 

Doğumu takip eden ilk günlerde, bebeğinizden zeka testi veya diğer adıyla yenidoğan tarama testi için kan örneği alınacaktır. Bu test aslında guatr bezesinin işlevliği ve aynı zamanda fenilketonüri (FKU) adındaki metabolik hastalığın tarama testidir. Bu test rutin olarak her hastanede ve sağlık ocaklarında yapılmaktadır.

 

Her yerde yapılmayan bir diğer test ise Tandem Mass – Yenidoğan Metabolik Tarama Testidir. Bu test de yapıldığı taktirde bebeğinizden birkaç damla kan alınarak yaklaşık 30-40 metabolik hastalığın taraması yapılacaktır. Diğer testler gibi bu da çok önemli bir testtir ve hastaneniz bu olanağı size sunmuyorsa, yapabilecek bir laboratuvar araştırmanızı tavsiye ederim.

 

Bu testler yaşamın ilk 3 günü içinde yapılırsa, yanlış sonuç verebilirler ve tekrarı uygundur. Bazen uygun günde yapılmasına rağmen yine belirsizlik uyandıran sonuçlar çıkabilir. Bu tür durumlarda doktorunuz size uygun bir seçenek sunacaktır.

 

Sağlık ocağında guatr ve FKU testi yaptırdıktan sonra eğer 4-6 hafta içinde size haber gelmezse, o zaman test sonuçları normal çıktı anlamına gelmektedir. Eğer bir sorun varsa, sağlık ocağı görevlileri size ulaşacaklardır.

 

Dr. Gökhan Mamur

Levent Loft 1 Büyükdere Cad. No:201 Kat:4 Daire:74

Esentepe Mah. Şişli / İstanbul 0212 264 6579

İletişim

/gokhanmamur