Kusan Bebek: Reflu

“Ay olamaz!  Bebeğim yine kustu!” diyenlerdenseniz büyük ihtimalle kendinizi üzmenize gerek yok.  Biz bu duruma “gastroözofajiyal reflu” veya GÖR deriz; yani Türkçesi, yemek borusunun mideye bağlandığı noktadaki gevşeklik nedeniyle mide içeriğinin yemek borusuna geçmesi ve ağız ile bazen burnundan çıkarması durumu.

 

GÖR ne demek?

 

Gastroözofajiyal reflu:  Gastro = mide; özofagus = yemek borusu; reflu = geriye kaçak.

 

GÖR üçe ayrılır:

 

1.) İşlevsel GÖR:  bu hastalarımızın sağlıklarında altta yatan herhangi bir sorun yoktur.  Büyüme ve gelişmeleri normaldir ve çoğu zaman tedavi gerekmemektedir.

2.) Patojenik GÖR:  bu hastalarımızda birçok zaman sorunlar gelişir ki bunların arasında yemek borusunda darlıklar, büyüme gelişme geriliği, solunum yolu hastalıkları, yemek borusu iltihabı, kanama ve yemek borusunun alt bölümünde hücresel değişiklikler.  Bu sınıfa giren hastalarımızın dikkatli bir şekilde değerlendirilip tedavi edilmeleri gerekmektedir.

3.) İkincil GÖR:  vücutta başka bir durum GÖR’e neden olmaktadır; örneğin diafram fıtığı.

 

Peki GÖR nasıl oluyor?

 

İlk başta yemek borusunun alt ucunda ki bu bölgeye diyebiliriz, bir gevşeklik olduğu düşünülüyordu ancak daha sonra erken doğan bebeklerde bile bu gevşekliğin olmadığı ispatlandı.  Şu aşamada ise yemek borusunun mideye bağlandığı bölgede ki bu bölgeye sfinkter diyebiliriz, geçici rahatlamanın söz konusu olduğu inanılmaktadır.  Düz yatma ve kambur oturma pozisyonlarında sfinkterde geçici rahatlama söz konusu olursa mide içeriğinin yemek borusuna çıkışı (reflu) kolaylaşır.  Süt çocuğu döneminde olağan olan sıvı ile beslenme, daha büyük çocuklarda katı gıda alımına kıyasla, reflu oluşumunu hızlandırır.

 

Bunun sıklığı nedir?

 

Yaşamın ilk haftasında yenidoğanlarımızın %85’inde GÖR görülür ve buna ilaveten yaşamın 6. haftasına kadar bebeklerin bir %10’unda daha gelişir.  İki yaşına yaklaştıkça çocuklarımız katı gıda yedikçe ve dik durma pozisyonunu korudukça %60’ında şikayetlerin tedavisiz geçtiğini görürüz.  Geriye kalanlarda dört yaşına kadar şikayetler söz konusu olabilir. Patojenik GÖR süt çocuğu döneminde olağandır ve %2-10 oranında rastlanır. GÖR daha çok süt çocuğu döneminde görülür ve 1-4 ay arası dönemde en sıktır.  Ancak tüm yaşlarda da rastlanılabilir, yani sağlıklı ergenlerde bile.

 

Belirtileri nedir?

 

Her ne kadar büyüklerde görülen GÖR durumlarında, hasta mide yanması, kusma gibi şikayetlerini dile getirebilse de maalesef bebeklerimiz için bu söz konusu değildir.  Ancak vücut diliyle bize mesaj gönderebilirler. Bunlar ağlama, huzursuzluk, solunum duraksaması, kalp hızında düşüş, iştahsızlık, hayati tehdit yaratan durum, kusma, hırıltı, büyüme gelişme geriliği, tekrar eden zatürre, uzun süreli öksürük ve ses değişikliği olarak karşımıza çıkabilir.  Daha büyük çocuklarda göğüste yanma, uzun süre tekrarlayan kusma, diş sağlığının bozuk olması ve kötü ağız kokusuna rastlanabilir.  Sizin de anladığınız gibi bu belirtilerin çoğu birçok başka hastalıkta da görülebilir. Doktorunuz bu şikayetlerinizi değerlendirdikten sonra muayene bulgularını dikkate alarak çocuğunuzdan bazı tetkikler isteyebilir.  Bunların sonucuna göre size GÖR var mı ve varsa hangi çeşit olduğunu söyleyecektir. Bazı durumlarda çocuk gastroenteroloji uzmanlarına yönlendirilmeniz söz konusu olabilir.

 

Tedavisi nedir?

 

Çoğu zaman işlevsel GÖR söz konusu olduğundan bazı önerilerle sorunlarınız çözülecektir.  Bu öneriler arasında beslenme sonrası dik pozisyonda kalma, yatak başının yükseltilmesi ve azar azar ve sık beslenme olabilir. Mama kullanan bebeklerde mamanın bazı maddeler ile koyulaştırılması tartı alımında önemli bir fark yaratabilmektedir.  Bunun yanı sıra ağlamanın ve kusmanın azaldığı da gözlenebilmektedir. Dünya’ya yeni gelen bebeğiniz ile zaten birçok yeni durum ile karşı karşıya kalırken onu tam severken üstünüze kusması çok da sevimli bir hal değil ve sürekli olması sizi endişelendirebilir.  Ancak anladığınız gibi çoğu zaman, GÖR oldukça selim bir durumdur ama canınızı sıkarsa doktorunuza başvurun.

 

Dr. Gökhan Mamur

Levent Loft 1 Büyükdere Cad. No:201 Kat:4 Daire:74

Esentepe Mah. Şişli / İstanbul 0212 264 6579

İletişim

/gokhanmamur