Odanıza Yerleşin

Heyecanlı an yaklaştı.  Yaklaşık dokuz ay geçti ve artık hastanedesiniz.  Odanız hastanede sizin “kutsal” mekanınız olacak, bu nedenle güzelce yerleşin.  İlk aşamada odanızı tanımanızda fayda var.  Son dönemlerde hastane mekanlarımız ve verilen hizmet çok güzelleşti.  Genelde odanızın bulunduğu kat doğum katıdır, dolayısıyla orada sizin gibi birçok anne adayı veya doğum yapmış anne olacaktır.  Bu kat genelde hastanedeki hareketli ve heyecan dolu katlardandır çünkü doğum bekleyen anne ve babalarla doludur.  Doğum yapmış annelerin odalarına da birçok ziyaretçi gelir.

 

Odanıza girdiğinizde genelde katta bulunan hemşire size odanızda neyin nerede olduğunu anlatacaktır.  Özellikle “hemşire çağırma” düğmelerinin nerede olduğunu unutmayın.  Bunlar genelde yatağa yakın, sizin kolayca ulaşabileceğiniz yerlerdedir ve ikincisi de genelde tuvalette bulunur.

 

Aynı zamanda katta acil durumda nereden binayı terk edeceğinize dair bir şema bulunur; bunu da inceleyin.  Eğer yoksa kattaki hemşireye sorun.

 

Giysilerinizi dolaplara yerleştirin.  Kitap veya bilgisayarınız varsa yatağınıza yakın bir yere koyun.  Gözlükleriniz varsa onlar da ulaşabileceğiniz bir yerde olsun.  Bilgisayar demişken, birçok hastanede “wireless” bağlantısı vardır.  Şifresini kattaki hasta danışmanından çoğu zaman alabilirsiniz.

 

Birçok odada buzdolabı da vardır.  İçeceklerinizi soğuk tutmak için kolaylık sağlanmış olacaktır.  Televizyon ise zaman geçirmeniz için çok faydalı olacaktır.  Uzaktan kumanda yakınınızda bulunsun.

 

Eğer sezaryen olacaksanız genelde ameliyat olacağınız sabah hastaneye yatacaksınızdır.  Normal doğum ise o zaman bebeğiniz size söyleyecek ne zaman yatacağınızı.  Her iki durumda da odanıza aşina olmanızda fayda olacaktır.  Bol şans!

 

Dr. Gökhan Mamur

 

Levent Loft 1 Büyükdere Cad. No:201 Kat:4 Daire:74

Esentepe Mah. Şişli / İstanbul 0212 264 6579

İletişim

/gokhanmamur