Tırnak Temizliği

Sanılanın aksine kırkı çıkmadan bebeğin tırnağı kesilmez diye bir şey yok. Bence bebek tırnağı kesmek için anne veya babanın cesaretini toplaması en az kırk gün sürdüğü için böyle bir söz üretilmiş :)

 

Bazı bebeklerin tırnakları o kadar hızlı uzamazken, bazılarının tırnakları doğumda bile oldukça uzundur. Neticede bebeğinizin tırnakları uzadıysa kesme vakti gelmiştir çünkü uzun tırnaklar ile kendi cildine zarar verebilir. Genelde bebeklerin el tırnakları haftada bir, ayak tırnakları ise ayda bir bakım gerektirir. En çok korkutan konu ise tırnağı keserken bebeğinizin etini de kesmektir ancak doğru yöntem ve yaklaşım ile bu olasılığı en aza indirgeyebilirsiniz.

 

Yöntem

- Bebeğinizin tırnağını kesmenin en iyi vakti banyo sonrasıdır. Banyo sonrası tırnaklar iyice yumuşamış olacaktır.

 

- Bebeğiniz çok hareketliyse uyuduğu zaman kesmek daha akıllıca.

 

- Bebek tırnak makası veya ucu küt makas kullanarak, el tırnaklarını kavsini izleyerek, ayak tırnaklarını ise  düz kesin.

 

- Eğer makas kullanmaktan çekiniyorsanız o zaman kendi dişleriniz ile tırnağı kesebilirsiniz veya törpü  kullanabilirsiniz.

 

- Parmak ucundaki eti kesmemek için, parmağınızla parmak uçlarını bastırın ve tırnağın daha belirgin  olmasını sağlayın.

 

- Eğer bilmeden etini keserseniz 5 dakika boyunca temiz bez veya gazlı bez ile üstüne bastırın. Beş dakika  geçmeden kanama durdu mu diye sürekli altına bakmayın.

 

- Bebeğiniz çok hareketliyse o zaman siz tırnaklarını keserken başka biri bebeğinizi sabitlesin.

 

- Mikrop kapmış veya tırnak batması olan parmağın cildinde, tırnağın hemen yanında kızarıklık ve şişlik  görürsünüz. Böyle bir durumda günde birkaç kez sıcak suyla ıslatılmış bir havluyu etkilenmiş parmağına  sarın. Bu şekilde o bölgedeki kan akımı artar. Dikkat edin bebeğinizin cildi yanmasın.

 

Merak etmeyin, bebeğiniz size, siz de bebeğinize alıştıkça, tırnak kesme işlemi kolaylaşacaktır.

 

Dr. Gökhan Mamur

Levent Loft 1 Büyükdere Cad. No:201 Kat:4 Daire:74

Esentepe Mah. Şişli / İstanbul 0212 264 6579

İletişim

/gokhanmamur