Elbette hayatınızın en önemli günleri olan doğum sonrası ilk günleri, sevdiklerinizle paylaşacaksınız.  Sıcakkanlı insanlarımız ve kültürümüzün getirdiği adetlerle doğum sonrası hastane odanız ziyaretçilerle dolup taşabilir.  Bu durumun iyi ve kötü yanlarıyla birlikte bunları nasıl ele alabileceğinize göz atalım.

 

Paylaşmak insanoğlunun doğasında vardır.  Paylaştığımızda kendimizi iyi hissederiz.  Sizin açınızdan ziyaretçi kabul etmeniz, ziyaretçilerin gelmesi bebeğinizin dünyaya geliş haberini paylaşmaktır.  Bu da herkes için mutluluk vericidir.  Hastanede ziyaretçi kabul etmenizin diğer güzel yanları da şunlardır:

 

1. Evde kabul ettiğinizde çay, tatlı vb. hazırlık ve servis yapmanız gerekir.  İlk günlerde bebeğiniz ile uğraşmaktan kendinize bile bakamayabilirsiniz.  Bu nedenle bu geleneğin hastanede yapılmasında size faydası var.

 

2. Hastane ziyaretleri genelde kısa tutulur.

 

3. Uzun kalan ziyaretçilerinize doktor veya hemşirenin yasak getirdiğini söyleyebilirsiniz veya söyletebilirsiniz.

 

4. Hastane adresini herkes bilir.  Ev ararken ziyaretçileriniz kaybolabilir.

 

Doğum eylemi kolay değildir ve epey yorucudur.  Annenin karnı veya dikiş yerleri ağrıyorken gelen ziyaretçilere gülümsemesi çok kolay olmayabilir.  Aynı zamanda bazen bulaşıcı söz konusu olabilir; Kural olarak bebeğe dokunacak ziyaretçi ellerini önce uygun şekilde yıkamalı.

 

Ziyaretçinin yaratabileceği bazı sorunlar da şunlardır:

 

1. Ziyaretçi hastaysa hem size hem de bebeğinize bu hastalığı bulaştırabilir.  Hasta kişiler ziyarete gelmesinler, gelirlerse en azından hemşire, bebeğinizi odadan çıkarsın.  Görüştükten sonra da anne ellerini en az bir dakika boyunca el yıkama yönergesine göre yıkasın.

 

2. Çok gürültü veya kalabalık yaratırlarsa, diğer hastaları ve hastane çalışanlarını rahatsız edebilirler.  Unutmayın, doğum katındasınız.

 

3. Bazen ziyaretçiler çok uzun kalırlar. Yorgunluk ve ağrılarınıza bir de mihmandarlık eklemek hoş değil.

 

4. Bebeğinizi rahat emziremeyebilirsiniz.

 

5. Bebeğiniz gürültüden rahatsız olabilir.

 

6. Anne ve baba’da oluşabilecek gerginlik bebeğe yansıyabilir.

 

Yakınlarımız ve sevdiklerimiz bizim baş tacımızdır, ancak özellikle doğum sonrası her şeyi dozunda tutmak daha iyi olacaktır.  Ziyaretçileriniz de eminim bu sorumluluklarını bilecektir.  Unutmayın, yakınlarınıza sizler birşey söyleyemiyorsanız kötü kişi durumuna düşmenize gerek yok, her zaman hemşirelerden yardım rica edebilirsiniz.

 

Dr. Gökhan Mamur

 

Levent Loft 1 Büyükdere Cad. No:201 Kat:4 Daire:74

Esentepe Mah. Şişli / İstanbul 0212 264 6579

İletişim

/gokhanmamur